2012 World Youth Chess Championship Maribor-Slovenia

The U.S. Chess Trust is proud supporter of the 2012 World Youth Chess Championship. Your donations make that possible.

The event is taking place in Maribor, Slovenia, from November 7th (arrival) through November 19th 2012 (departure). A total of 89 young talented US chessplayers are participating in this event which includes Sections in under 8, under 10, under 12, under 14, under 16 and under 18 years old – open and girls. Find the list of USA Players below.  Be sure to check back for more updates!

Maribor, Slovenia

“Maribor is the City of Sport, with the rich and very successful tradition in organizing big sports events. The most known is probably “Golden Fox”- race for the Ski World Cup with its 50 repetitions. Countless sports objects and natural possibilities for various sports are our trademark in the World.”

2012 WYCC USA Players, Photo Courtesy Official Website www.wycc2012.com

2012 WYCC Players, Photo Courtesy Official Website www.wycc2012.com

2012 WYCC Players, Photo Courtesy Official Website www.wycc2012.com

List of USA Players

Number, Flag, Player, FIDE Chess Profile, Country, Rating, Birth Year, Section

1418 Perez Robert M 2035251 USA 2355 1995 U18-Open
872 FM Troff Kayden W 2047896 USA 2350 1998 U14-Open
546 Sevian Samuel 2040506 USA 2347 2000 U12-Open
880 Gu Christopher 2059460 USA 2283 1998 U14-Open
1178 Brown Michael William 2037602 USA 2276 1997 U16-Open
1184 Vibbert Sean 2030292 USA 2255 1996 U16-Open
547 FM Xiong Jeffrey 2047640 USA 2252 2000 U12-Open
886 Wu Christopher 2040875 USA 2239 1998 U14-Open
890 Williams Justus D 2049929 USA 2230 1998 U14-Open
1443 Fisher William 2040794 USA 2225 1994 U18-Open
550 Wheeler Cameron 2060531 USA 2149 2000 U12-Open
910 Chandran Kapil 2034077 USA 2096 1998 U14-Open
555 Chiang Jonathan 2010801 USA 2096 2000 U12-Open
1300 WCM Chiang Sarah 2010810 USA 2088 1997 U16-Girls
913 Bora Safal 2066149 USA 2087 1998 U14-Open
227 Balakrishnan Praveen 2064871 USA 2083 2002 U10-Open
559 Feng Roland 2060086 USA 2080 2000 U12-Open
1534 WCM Matlin Anna 2035790 USA 2064 1995 U18-Girls
563 Ludwig John G 2075512 USA 2055 2000 U12-Open
565 Moy Kevin 2081229 USA 2052 2000 U12-Open
566 FM He Tommy O 2036304 USA 2050 2000 U12-Open
569 Pillai Kadhir A 2053551 USA 2020 2000 U12-Open
572 Panchanatham Vignesh 2060523 USA 2012 2000 U12-Open
230 FM Liang Awonder 2056437 USA 2006 2003 U10-Open
1052 WFM Ding Kimberly 2031108 USA 1999 1999 U14-Girls
575 Sheng Joshua 2057360 USA 1994 2000 U12-Open
1054 WCM Gologorsky Rachel 2065711 USA 1979 1998 U14-Girls
1318 Regam Jessica 2033496 USA 1969 1996 U16-Girls
582 Hilby Craig 2062674 USA 1955 2000 U12-Open
583 Crump. Alexander J 2063662 USA 1953 2000 U12-Open
234 Taghizadeh Rayan 2054019 USA 1951 2002 U10-Open
584 Banik Siddharth G 2065843 USA 1949 2000 U12-Open
585 Moazami Amir 2055120 USA 1946 2000 U12-Open
1060 Bykovtsev Agata 2046547 USA 1944 1999 U14-Girls
237 CM Kumar Aravind 2058871 USA 1944 2002 U10-Open
746 Eswaran Ashritha 2080788 USA 1924 2000 U12-Girls
601 Checa Nicolas D 2069342 USA 1907 2001 U12-Open
242 Nguyen Trung 2073129 USA 1899 2002 U10-Open
1072 Zhao Annie 2080230 USA 1878 1999 U14-Girls
1073 Virkud Apurva 2050820 USA 1872 1998 U14-Girls
423 WFM Wang Annie 2053900 USA 1809 2002 U10-Girls
1357 Poteat Lilia M 2057590 USA 1766 1997 U16-Girls
771 Feng Maggie 2078090 USA 1746 2000 U12-Girls
298 Titus Andrew L 2059770 USA 1685 2002 U10-Open
1109 Sarna Kristen S 2047721 USA 1672 1998 U14-Girls
443 WCM Nguyen Emily 2054000 USA 1621 2002 U10-Girls
813 Rajendra Anupama S 2078759 USA 1522 2000 U12-Girls
19 Wang Harry 2081261 USA 1520 2005 U08-Open
26 Wang Eric 2081288 USA 1472 2004 U08-Open
834 Abella Clarissa L 2075431 USA 0 2000 U12-Girls
483 WCM Balasaygun Alara 2072262 USA 0 2003 U10-Girls
491 Bashkansky Naomi 2072289 USA 0 2003 U10-Girls
493 Bhanuprasad Meghana - USA 0 2002 U10-Girls
166 Chen Carol 2072386 USA 0 2004 U08-Girls
56 Daggupati Balaji - USA 0 2005 U08-Open
843 Davis Katherine S 2077655 USA 0 2001 U12-Girls
170 Dommalapati Aasa - USA 0 2004 U08-Girls
171 Edelman Sadie - USA 0 2004 U08-Girls
62 Frutos Cole N 2081989 USA 0 2004 U08-Open
484 WCM Gorti Akshita 2072505 USA 0 2002 U10-Girls
67 He Anthony 2088215 USA 0 2004 U08-Open
72 Jiang Kelvin 2080745 USA 0 2004 U08-Open
513 Kao Camille Y 2076462 USA 0 2002 U10-Girls
1383 Lampman Becca 2082128 USA 0 1997 U16-Girls
84 Levkov Daniel 2072742 USA 0 2004 U08-Open
719 Li Ethan - USA 0 2000 U12-Open
189 Lin Sara - USA 0 2004 U08-Girls
519 Liu Joanna 2064855 USA 0 2002 U10-Girls
90 Milind Maiti - USA 0 2005 U08-Open
393 Miyasaka Marcus M 2073102 USA 0 2002 U10-Open
95 Nguyen Tan 2072807 USA 0 2004 U08-Open
101 Perkins Joaquin K 2062712 USA 0 2004 U08-Open
202 Rattray Jessica A 2072351 USA 0 2004 U08-Girls
529 Ravishankar Ramitha S 2072513 USA 0 2002 U10-Girls
104 Rood Ben 2078783 USA 0 2004 U08-Open
1150 Shao Stephanie 2062216 USA 0 1998 U14-Girls
110 Shen Christopher - USA 0 2004 U08-Open
119 Tang Ethan - USA 0 2004 U08-Open
736 Tiglon Bryce 2087456 USA 0 2000 U12-Open
862 Trakru Priya 2072491 USA 0 2001 U12-Girls
124 Turgut Aydin 2078791 USA 0 2004 U08-Open
125 Vaidya Atreya 2057840 USA 0 2005 U08-Open
126 Vivekananthan Anish - USA 0 2004 U08-Open
222 Wang Zhiyi A 2089556 USA 0 2004 U08-Girls
1154 Wang Joie 2044943 USA 0 1998 U14-Girls
128 Wu Logan - USA 0 2005 U08-Open
543 Yip Carissa - USA 0 2003 U10-Girls
544 Yu Jennifer R 2078341 USA 0 2002 U10-Girls
224 Zhou Iris - USA 0 2004 U08-Girls

 

Coaches for the USA delegation include (in alphabetical order and by title):

  • GM Ben Finegold
  • GM Joel Benjamin
  • GM Nick De Firmian
  • GM John Fedorowicz
  • GM Alejandro Ramirez
  • GM Gennady Zaitchik
  • GM Sam Palatnik
  • FM Aviv Friedman
  • IM Armen Ambartsoumian
  • IM Andranik Matikozyan
  • IM John Bartholomew
  • IM Jan van de Mortel
  • Head of delegation and FIDE Senior trainer Michael Khodarkovsky.

Find full information on the official website.

Tournament Schedule:

Wednesday 7th November Arrival of Delegations
Thursday 8th November 10:00 Technical Meeting
Thursday 8th November 14:30 Opening ceremony (Sports center Dras)
Thursday 8th November 15:00 1st round
Friday 9th November 15:00 2nd round
Saturday 10th November 15:00 3rd round
Sunday 11th November 15:00 4th round
Monday 12th November 10:00 5th round
Monday 12th November 17:00 6th round
Tuesday 13th November Free day
Wednesday 14th November 15:00 7th round
Thursday 15th November 15:00 8th round
Friday 16th November 15:00 9th round
Saturday 17th November 15:00 10th round
Sunday 18th November 10:00 11th round
Sunday 18th November 19:00 Closing ceremony
Monday 19th November Departure of Delegations

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *